Dagens Industri påstår i en artikel den 22/12 att ”Setra och Sveaskog bråkar om råvaror”. Vi känner inte igen oss i den dramatiserade situation som målas upp i artikeln.
Enligt artikeln så har ”förhandlingarna om ett nytt långsiktigt råvaruavtal misslyckats”. Men vare sig Setra eller Sveaskog känns vid något misslyckande. Tvärtom har vi, utifrån båda parters önskemål, valt att arbeta med kortare avtalsperioder och vi är nöjda med de marknadsmässiga avtal som vi har enats om.
DI skriver vidare att ”Setras planer på en framtida börsnotering försvåras eftersom långsiktiga ramavtal för råvaran är avgörande.” För närvarande är inte en börsnotering på agendan. För att en sådan ska bli aktuell behöver Setra visa en stabil lönsamhet. Sveaskog och övriga delägare har tagit ansvar för bolagets ekonomi och fortsatta verksamhet genom att tillskjuta medel i en nyemission under 2009. Sveaskog kommer givetvis också att säkra nödvändiga råvaruavtal i den mån det behövs för en framtida förändring i Setras ägarstruktur.
De dokument, virkespriser och händelser som DI skriver om i artikeln är gamla och inaktuella. Som företrädare för Setras ägare och ledning håller vi inte på att bråka om råvaror, som DI:s källor vill göra gällande. Vi har ett bra samarbete och fokuserar på vårt gemensamma intresse – att utveckla Setra som ett lönsamt, konkurrenskraftigt och ledande träindustriföretag.
Gunnar Olofsson
vd Sveaskog
Börje Bengtsson
vd Setra Group