
Adaptiv älgförvaltning är nyckeln till framgång. I Örebro län finns ett skolexempel. Sveaskog har deltagit i projektet.
I somras presenterades den statliga utredningen Uthållig älgförvaltning. Sveaskogs remissvar är i stora delar positivt till förslagen. Ett viktigt delförslag är inrättandet av större älgförvaltningsområden (ÄFO) som i princip omfattar en egen älgstam.
– Älgar förflyttar sig mycket och då ger inte mindre områden någon bra bild av hur läget ser ut. Om förslaget går igenom ger det stora möjligheter till en adaptiv älgförvaltning där man hela tiden kan ta till sig förändringar och nya kunskaper, säger Marie Larsson-Stern, skogsvårdschef på Sveaskog.
Örebromodellen en föregångare
I Örebro län förvaltas sedan ett par år tillbaka ett 120 000 hektar stort viltförvaltningsområde (VFO). Projektet startades av Rikard Södergren, tidigare jaktvårdskonsulent i Örebro län, och i förvaltningsgruppen finns representanter för skogsägare och jägare i området. Sveaskog har som stor markägare haft en betydande roll.
– Modellen och samarbetet fungerar bra. Alla parter har varit väldigt engagerade. I ett område med hundratals jägare är det viktigt att förankra verksamheten och hitta bra arbetsformer, säger Bror Andersson, skogsskötselspecialist på Sveaskog.
Bra fakta en förutsättning
Viktigt är också att parterna är överens om vilka fakta förvaltningen ska bygga på, hur man definierar sitt område och att de data man samlar in är relevanta och pålitliga.
– Att ha bra fakta om både skog och vilt är en förutsättning. Vi har satsat stora resurser på skogsskademätningar, flyginventeringar samt spillningsinventeringar av älg och annat hjortvilt, berättar Bror Andersson.
Inom Örebromodellen har flera metoder testats, för att kartlägga de skogsskador som orsakas av älg. Efter 2010 ska man definitivt bestämma vilken metod som fungerar bäst.
– Det krävs bra arbetsmetoder och dit är vi på väg nu. Det här arbetet har varit väldigt värdefullt för Sveaskog, säger Bror Andersson.
I förlängningen vill Sveaskog att de föreslagna större ÄFO ska förvandlas till VFO och även omfatta förvaltning av bland annat varg, vildsvin och kronhjort.
– Det är enklast att arbeta på samma sätt med allt vilt som rör sig över stora områden. Viltet berör ju samma markägare och jägare, förklarar Bror Andersson.
Läs mer om Sveaskogs syn på älgförvaltning i Forum Sveaskog nummer 1 2010 som utkommer den 19 februari.