
Sveaskog planerar en naturvårdsbränning i Ekopark Ejheden i norra Dalarna. I bränningen, som blir Sveriges största hittills, ingår omkring 300 hektar skog.
Förhoppningen är att bränningen ska kunna ske de närmaste veckorna, men väder- och vindförhållandena på platsen avgör tidpunkten.
En ekopark formad av eld
Ekopark Ejheden, som även kallas eldens ekopark, är belägen tre mil norr om Furudal och omfattar 6 900 hektar varav 4 500 hektar är produktiv skogsmark. Naturen i Ekopark Ejheden bär spår av en lång brandhistorik och de blockiga tallskogarna som dominerar ekoparken har präglats av återkommande bränder.
Naturligt brandintervall för den här typen av skog är vart 100:e år. För att upprätthålla naturvärden knutna till ekoparkens brandpräglade tallskogar kommer Sveaskog att genomföra en naturvårdsbränning under ordnade former.
Viktigt för insekter och fåglar
De flesta träd överlever en brand men får brandskador. För en del träd leder skadorna till ett sakta döende förlopp, vilket är av stor vikt för insektslivet.
Ett 40-tal insektsarter i Sverige är direkt beroende av brand och kräver död och brandskadad ved för att överleva. Dessutom finns det över 1 000 arter av växter, insekter, fåglar och djur som gynnas av den öppna och lövrika skogsmiljö som skapas efter en brand.
I Ekopark Ejheden har en naturvärdesinventering utförts och en mängd naturvårdsdata har samlats in. För ett flertal av skogsbestånden i ekoparken har inventeraren gjort bedömningen att man genom att bränna den stående skogen både kan bevara och förstärka befintliga naturvärden och återskapa ytterligare naturvärden som är knutna till brandpräglade skogar.
Samarbetar med Lyckseleföretag
Sveaskog äger och förvaltar det område som ska brännas. För planering och utförande av bränningen har Sveaskog anlitat Skogsdesign AB från Lycksele. Skogsdesign kommer även att vara involverade i eftersläckningsarbetet efter bränningen.
På den större delen av ytan kommer bränningen att utföras som naturvårdsbränning av stående skog, men på en liten del kommer hyggesbränning att ske.
Området delas in i tre sektioner från norr till söder. De tre sektionerna bränns en i taget och respektive sektion beräknas ta cirka ett dygn att bränna. Vindriktningen på platsen avgör från vilket håll man börjar att bränna.
Tre dagar plus eftersläckning
Tidsåtgången för bränningen är tre dagar. Utöver det tillkommer tid för eftersläckning. En naturvårdsbränning ska i möjligaste mån efterlikna ett naturligt brandförlopp och därför utförs denna bränning, i likhet med andra naturvårdsbränningar, vid den tid på året då naturliga bränder är vanligast förekommande.
Det är främst häckande fåglar som hotas vid en naturvårdsbränning. Övriga fåglar och djur flyr när en fara nalkas. Vid de naturvärdesinventeringar som utförts har man inte funnit några tecken på att området omfattar några häcknings- eller boplatser för arter som kan anses vara särskilt känsliga.
Viltstammarna ökar
Även om vissa individer inte överlever en brand, kan man generellt säga att nyttan av bränder i skogen är stor eftersom många arter gynnas eller är helt beroende av brand.
Efter en brand är det vanligt att det bildas stora uppslag av spirande löv och buskar, vilket ofta innebär att viltstammarna i området ökar.