Mörrom logotype, tar dig till startsidan

Rekordår på gång för Mörrums Kronolaxfiske

Fisketuristerna strömmar till Mörrums Kronolaxfiske och trots coronapandemin är fisket på väg mot rekordår gällande antal sålda fiskekort och antal landade blanklaxar.

– Det har inte varit så här bra på år och dag, säger Ida-Maria Rigoll, platschef på Mörrums Kronolaxfiske som ägs av Sveaskog.

Efter en trevande inledning av säsongen i mars och april har fisket i Mörrumsån fullkomligt exploderat. Det som satte fart på säsongen var fångsten av den första blanklaxen den 30 april.

– Just nu är fiskekorten helt slut fram till lördag den 23 maj. Det är mycket fin och frisk fisk som kommer upp nu, säger Ida-Maria Rigoll, som konstaterar att man upplever en omvänd Coronaeffekt.

Fiskesuget är stort och till Mörrum kommer massor med utländska fisketurister, främst danskar och tyskar.

– Fisket är som sagt väldigt bra i år och fortsätter detta lär vi slå rekord i antalet landade blanklaxar, säger Ida-Maria Rigoll.

Micke Andersson med första blanklaxen på 10,2 kg. Foto: Bengt Nyberg

 


För mer information, kontakta: