Vi kommer att vandra cirka 1 km uppströms till Persakvarn - under vandringen är det bra att vara lite extra uppmärksam på naturen då ni har uppdraget att hitta lite flora och fauna genom att ni ska spela naturbingo under hela vandringen.
När vi väl har kommit fram så ska vi titta lite närmre på hur ett vattendrag fungerar och gå ut i ån för att upptäcka samt fånga lite olika arter som vi kommer att artbestämma – har vi tur kanske vi hittar någon art som finns i naturbingot.
Under denna tid finns det möjlighet att äta och dricka något gott innan vi vandrar tillbaka till Åkroken för att avsluta turen. Något som kan vara bra att ha med sig är ett par gamla gympaskor och kortbyxor när vi går i vattnet då det kan vara lite hårt att gå barfota på stenarna i vattnet.
Datum: Alla helgfria vardagar mellan den 2/6 – 29/8 2025
Bokning: På förfrågan morrum@sveaskog.se eller telefon +46 454 50 123
Tid: 2 timmar
Plats: Åkrokens Camping / Servicebyggnaden
Distans: 1 km
Svårighetsgrad: Enkel promenad på skogsstig
Antal deltagare: Minst 8 personer, max 12 personer
Ingår i vandringen: Guide och grillad korv.
Pris/person: 150kr
Tillägg: Önskas boende dagen före och/eller efter vandringen, kan vi erbjuda det från 400kr/person och natt i mån av ledigt boende i vandrarhemsstandard.
Klicka på bilden för att visa den större