Julia gjorde praktik och fastnade för skogen

Julia Carlsson från Gävle gjorde praktik inom skogsnäringen i årskurs 8 och föll pladask. I år gör hon sin första säsong som inventerare hos Sveaskog, med placering i idylliska Skinnskatteberg, en liten ort omgiven av variationsrik Bergslagsnatur.

Till vardags läser Julia vid Skogsmästarskolan i Skinnskatteberg och tanken var att hon skulle fokusera helt på sitt examansarbete i sommar:

- Jag såg att Sveaskog hade en ansökningspool för säsongsjobb och skickade in en spontanansökan. Sedan fick jag komma på intervju och fick en bra bild av bolaget och ett fint omhändertagande. När ni ringde upp och meddelade att jag fick jobbet kunde jag först inte tro det.

Om vi backar bandet till uppväxten i Gävle var det slumpen som ledde Julia till en skoglig karriär.

- Jag gjorde praktik i årskurs 8 och fick följa hela kedjan, från planering och inventering till att faktiskt köra maskin. Det var friheten jag föll för. Att få vara ute, att varje dag kunde vara olika.

Efter att ha läst basåret vid SLU i Uppsala, gick resan vidare till Skogsmästarskolan i Skinnskatteberg.

Under sommarsäsongen arbetar Julia med återväxtinventering och hoppar in där det behövs, exempelvis med förberedelse inför Kungajakten där hon ser till att det finns bra skjutgator, snitslar vägar mellan älgtornen och klipper grenar för att säkerställa förbjudna skjutriktningar.

- Det är något magiskt med att vara i skogen tidigt på morgonen. Häromdagen blev jag vettskrämd av en tjäder som flaxade till. Det är heller inte ovanligt att jag hör älgar röra sig i skog och mark, säger Julia.

Men livet handlar inte bara om skog och natur.

- Jag har spelat fotboll sen jag lärde mig gå och gick NIU-gymnasium hemma i Gävle.

I dag är Julia tränare för ett flicklag Skinnskattebergs SK.

- Det är otroligt kul och utvecklande, både som spelare och som person. Att ha en ledarroll ger mig så mycket tillbaka.

När hon orkar och hinner tränar hon själv med herrlaget, då det inte finns något damlag på orten. Namnet på Julias katt skvallrar för den insatte om vilken position hon spelar på.

- Musovic, döpt efter landslagsmålvakten. ”Musse” är föräldraledig just nu, det är synd att hon missar sommarens EM-fest, avrundar Julia.